Ki nem álmodott arról, hogy egyszer kipróbáljon egy tengerjáró hajót? Szerintem mindenki szeretne egyszer utazni egy olyan batár nagy "csónakkal", amely 2400 utast tud szállítani és ellátni egyben mindenféle földi jóval. Egy ilyen tengerjárónak nagy személyzet igénye is van, kb. 700-800 alkalmazott. 1997-ben volt szerencsém kipróbálni milyen a hajós élet. Akkoriban minden korombeli pincér barátom igyekezett kipróbálni, vajon megállják a helyüket az élet hullámokon himbálódzó oldalán. Nekem sem volt maradásom.
Franciaországban szálltam hajóra pontosan Saint Nazair-ben, amely a Breton (ejtsd:Brötány) partrészen helyezkedik el. Van egy nagy hajógyára a kikötők egyikében, ahol várt bennünket ez a közel 230m hosszú 9 emelet magas kb.80 ezer tonna súlyt nyomó "ladik". A neve:Raphsody of the Seas volt, a Royal Carribbean hajótársaság legújabb üdvöskéje akkoriban (Miami-ban van a központ), Norvég fennhatóság alatt, francia építéssel.
Beszállás után, éppen csak belaktuk a hajót, rögtön nekivágtunk az Atlanti óceánnak, mondván, valahogy át kell jutnunk a Nagy Almába (NewYork). Talán a legfurcsább dolog, amit nehéz volt megszoknom az az állandó és örökös monoton zúgás volt, ami a gépházból szűrődött ki. Ettől az apró nüansztól eltekintve számomra nagyon élvezetes volt az egész hajónvaló tartózkodás. Aki csak a Magyar Tengeren volt még csak ,az nehezen tudja elképzelni, milyen is az, ha az ember nem lát partot mindegy merre néz. A hullámok a második dolog, főleg amikor vihar van az óceán közepén, illetve a nyílt vízen. Történt egyszer, hogy az egyik újonc aki a csapatunkból, egy portugál srác, annyira nem bírta a nagy hullámzást, hogy egy vizeskancsóba rakta ki a rókabőrt, mert nem ért ki a mosogatóig. De láttam olyan holland srácot is aki reggel a moslékos dézsát ölelgette nagy szeretettel, pedig már évek óta hajózott. Ami nagyon tetszett az a rengetegféle náció a hajón. Jöttek a világ minden tájáról dolgozni, és nagyon vidáman telt minden perc. A legszimpatikusabbak számomra az indiaiak voltak. Velük nevettem a legtöbbet, olyan sokat, hogy egyszer még két hét büntetést is kaptunk. Ilyenkor kevesebb vendéget kap az ember, ami kevesebb pénzt is jelent a hét elteltével. Azt senki sem vette figyelembe, hogy nem csak mi pincérek, de a vendégek is nevettek velünk. A probléma egy kicsivel távolabb lévő konzervatívabb asztaltársaság volt, akik nem értették a viccet, ezért a turnus végén panaszt tettek ránk. A munkaidő nagyon hosszú volt, mivel mindig két turnus étkezett. Reggel héttől-tízig reggeli, déltől-fél négyig ebéd és este héttől tizenegyig vacsora. Az előkészületek és rendrakások egy-egy órát vettek igénybe. Szóval aludni csak gyorsan lehetett, viszont keveset. A munkahét hétnapos volt mindig, viszont érdekes módon hozzá lehetett szokni. Az ételkínálat sokszínű volt. Minden nap más-más nemzetiségi vacsorával álltak elő. A reggeli és az ebéd amolyan amerikaias volt.
Rengeteg helyen megfordultunk: New York, Miami, Panama csatorna, Kolumbia, Mexico, San Francisco, Los Angeles, Vancouver és Alaszka. A sok, szép és érdekes hellyel, csak az volt a gond, hogy kevés időm volt rendesen körbenézni, ráadásul amikor itthon vannak a szeretteink nincs kivel megosztani a látottakat.